Ranking powiatów

W ostatnim wydaniu News Week:

możemy odnaleźć ranking powiatów – interaktywną mapę powiatów. Projekt niezwykle ciekawy, choć nie pozbawiony błędów. Po raz kolejny okazuje się, że nie zawsze możemy w sposób bezgraniczny ufać statystyce.

W przedstawionym rankingu wygrywa Sopot.

Cyt: „Bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Sopot, choć całe Trójmiasto również jest jednym z najlepszych miejsc do życia w naszym kraju. Dlaczego Sopot? Według danych GUS 100 proc. dzieci uczy się w przedszkolach, średnie pensje są więcej niż przyzwoite (ponad 500 zł więcej niż średnia dla całego kraju), bezrobocie niskie, a frekwencja wyborcza jest bardzo wysoka. Jedynym problemem jest znaczna przestępczość – pod tym względem gorzej jest jedynie w powiecie wschowskim i w Chorzowie.”

Autorzy nie biorą jednak pod uwagę specyfiki tego miasta. Sopot to miasto z bardzo małą liczbą młodych ludzi, stąd też dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym mieszka tu niewiele. Większość stałych mieszkańców Sopotu stanowią osoby starsze.

Wysoka przestępczość jest zaś następstwem turystycznego i imprezowego charakteru miasta. Większość przestępstw popełniana jest przez turystów, lub mieszkańców innych miast aglomeracji bawiących się wieczorami na Sopockim deptaku.

Analiza gazety jasno pokazuje, że zwłaszcza dla małych populacji a taką stanowią mieszkańcy Sopotu z dużą rezerwą należy podchodzić do danych statystycznych.

  • Autor: Konrad Samula
  • Dodane: 28 kwietnia 2015


  • Udostępnij:

Ostatnio dodane

Głosowanie

Czy podoba Ci się nasza nowa strona?

  • Tak (67%, 137 Głosów)
  • Nie (24%, 49 Głosów)
  • Nie mam zdania (9%, 19 Głosów)

Liczba głosów: 205

Loading ... Loading ...

Najczęściej czytane