Sklepy on-line na cenzurowanym

Niedawno UOKiK nałożył niebagatelną kare w wysokości ponad 300 tyś PLN na sklep Electro.pl. Powodem zasądzonej katy jest zdaniem UOKiK nierzetelne informowanie o promocji związanej z darmową wysyłką zakupionych produktów. I pewnie nikt by się tym faktem nie zdziwił gdyby nie to że podobne triki od lat stosują tradycyjne sklepy i nigdy nie słyszałem aby były za to karane.

Ale może to UOKiK ma rację?

Poniżej tekst artykułu:

Źródło: UOKiK: Za brak rzetelnej informacji o promocji Electro.pl ma zapłacić niemal 350 tys. zł kary

UOKiK: Za brak rzetelnej informacji o promocji Electro.pl ma zapłacić niemal 350 tys. zł kary

Darmowa dostawa jeszcze tylko przez 72h” – to przykład hasła zachęcającego do zakupów w sklepie Electro.pl. W rzeczywistości promocja obowiązywała przez miesiąc. Prezes UOKiK uznał, że spółka Terg – właściciel witryny – wprowadzała konsumentów w błąd. Ma zapłacić niemal 350 tys. zł kary.

Postępowanie przeciwko spółce zostało wszczęte w lipcu 2014 r. Urząd zakwestionował reklamę informującą o darmowej dostawie zamówionego towaru. Promocja miała obowiązywać jedynie przez ograniczony, krótki czas, np. 48 godzin. W związku z tym konsument mógł odnieść wrażenie, że taka korzystna oferta może się nie powtórzyć – i natychmiast podjąć decyzję o zakupie produktów. Tymczasem nie była to wyjątkowa okazja dla klienta, dlatego że po zakończeniu jednej promocji natychmiast rozpoczynała się kolejna. W sumie darmowa dostawa obowiązywała przez ponad miesiąc. Zdaniem UOKiK Electro.pl powinno rzetelnie informować klientów o rzeczywistym czasie trwania promocji, wówczas mieliby więcej czasu na podjęcie decyzji o zakupie. Spółka zaniechała stosowania kwestionowanego hasła w grudniu 2013 r. Mimo to ze względu na naruszenie podstawowego prawa konsumentów do rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji została na nią nałożona kara w wysokości 349 088 zł. Decyzja nie jest ostateczna, spółka odwołała się do sądu.

  • Autor: Konrad Samula
  • Dodane: 20 listopada 2014


  • Udostępnij:

Ostatnio dodane

Głosowanie

Czy podoba Ci się nasza nowa strona?

  • Tak (67%, 137 Głosów)
  • Nie (24%, 49 Głosów)
  • Nie mam zdania (9%, 19 Głosów)

Liczba głosów: 205

Loading ... Loading ...