Tesco w odwrocie

Co raz większy napór dyskontów znów powodem kłopotów Tesco. I choć firma zapowiadała daleko idące zmiany w organizacji i wystroju sklepów, co widać także w Polsce, to nie uchroniło jej to przez kolejnymi stratami.

I choć na wyspach Tesco uchodziły zawsze za raczej droższe markety, za to posiadające jeden z ciekawszych programów lojalnościowych to jak widać nie były odporne na niemieckie dyskonty.

Poniżej ciekawy tekst o problemach tej sieci:
Źródło: Tesco zamyka 43 supermarkety

Tesco zamyka 43 supermarkety

Sieć su­per­mar­ke­tów Tesco, naj­więk­sza w W. Bry­ta­nii po­in­for­mo­wa­ła o pla­nach za­mknię­cia 43 skle­pów i wy­co­fa­niu się z za­pla­no­wa­nych in­we­sty­cji w 49 dal­szych. Firma chce też zmniej­szyć kosz­ty o 30 proc.

In­for­ma­cję o pla­nach ogło­sił nowy dy­rek­tor ge­ne­ral­ny Tesco Dave Lewis. „Zwy­czaj­nie nie stać nas na dzia­łal­ność w takim za­kre­sie, jak do­tych­czas” – po­wie­dział me­diom.

„Tesco to wspaniała firma, która znalazła się pod silną finansową presją. Usiłujemy ożywić jej model i sprostać finansowym wyzwaniom” – zaznaczył.

Główna siedziba Tesco w Cheshunt w Hertfordshire zostanie zamknięta, a część pracowników uznanych za niezbędnych, zostanie przeniesiona do Welwyn Garden City. Lewis nie ujawnił, jak decyzje te przełożą się na poziom zatrudnienia.

Akcjonariusze nie otrzymają końcowej dywidendy za ostatni rok, a zakładowy fundusz emerytalny, jeden z najbardziej szczodrych w kraju zostanie zamknięty. Dział specjalistycznych badań konsumenckich i rynkowych Dunnhumby może zostać sprzedany.

Niewykluczona jest też sprzedaż niektórych operacji zagranicznych w Azji i Europie Wschodniej, gdzie Tesco obecne jest na rynku polskim i węgierskim. „Jesteśmy zdecydowani utrzymać wszystkie zagraniczne operacje do czasu, aż zdecydujemy inaczej” – zaznaczył Lewis.

W ub. r. zmniejszył się udział Tesco w rynku brytyjskim z powodu ekspansji tańszych konkurentów Aldi i Lidl, a z drugiego, droższego końca Waitrose oraz Marks & Spencer.

Policyjna komórka ścigania przestępstw finansowych na dużą skalę (SFO – Serious Fraud Office) prowadzi dochodzenie przeciwko firmie w związku z nieprawidłowościami księgowania, których efektem było uszczuplenie zysków o 263 mln funtów. Efektem nieprawidłowości było zawieszenie w czynnościach czterech wysoko postawionych dyrektorów firmy.

Biuro prasowe Tesco w Polsce na pytanie PAP, czy planowane są zamknięcie jakiś sklepów tej sieci w naszym kraju odpowiedziało, że „Tesco w Europie Środkowej obecne jest w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. W trakcie dzisiejszej publikacji wyników Grupa Tesco nie informowała o jakichkolwiek decyzjach dotyczących międzynarodowych rynków”.

Według informacji na stronie internetowej Tesco Polska sieć posiada w naszym kraju ponad 450 super – i hipermarketów. Zatrudnia 30 tys. osób i oferuje produkty 1500 polskich dostawców.

  • Autor: Konrad Samula
  • Dodane: 9 stycznia 2015


  • Udostępnij:

Ostatnio dodane

Głosowanie

Czy podoba Ci się nasza nowa strona?

  • Tak (67%, 137 Głosów)
  • Nie (24%, 49 Głosów)
  • Nie mam zdania (9%, 19 Głosów)

Liczba głosów: 205

Loading ... Loading ...

Najczęściej czytane