Zmiany etykiet

Ciekawe ilu z nas uważnie czyta etykiety?
Dla tych wszystkich, którzy czytają je uważnie nadchodzą dobre zmiany, koniec z ukrywaniem informacji.

Koniec kłamstw na etykietach

Źródło: Koniec kłamstw na etykietach

Od grudnia wchodzi w życie w całej Unii Europejskiej rewolucyjne rozporządzenie z 2011 r., regulujące m.in. kwestię etykiet na towarach – informuje „Dziennik Polski”.

Teraz staną się one czytelne i zawierać będą pełną informację o produkcie, jego składzie, wartości odżywczej, alergenach i kraju pochodzenia.

Dziś zdarza się, że „jogurt truskawkowy” ma 0,05 proc. truskawek, zaś „pasztet z indykiem” – 0,02 proc. indyka. A dowiedzieć się o tym można z etykiety wielkości pocztowego znaczka. Wysokość najmniejszych czcionek stosowanych przez producentów to… 0,1 mm. Teraz nie wolno będzie użyć liter mniejszych niż 1,2 mm (na drobnych produktach – 0,9 mm).

Zmiany etykiet

Organizacje konsumenckie cieszą się z tego rozporządzenia, ale część producentów ma obawy. Jeżeli ktoś dostosowując etykiety do nowych wymogów unijnych popełni błąd, może pójść z torbami – uważają. Ich zdaniem ryzyko takie jest bardzo duże, bo ani przedsiębiorcy, ani inspektorzy kilku inspekcji, którzy będą ich wkrótce kontrolować i karać, nie w pełni wiedzą, jak stosować nowe przepisy

  • Autor: Konrad Samula
  • Dodane: 27 października 2014


  • Udostępnij:

Ostatnio dodane

Głosowanie

Czy podoba Ci się nasza nowa strona?

  • Tak (67%, 137 Głosów)
  • Nie (24%, 49 Głosów)
  • Nie mam zdania (9%, 19 Głosów)

Liczba głosów: 205

Loading ... Loading ...

Najczęściej czytane