Czy to koniec Almi Decor

Właściciel sieci Almi Decor złożył wniosek o upadłość

Źródło: Gzeta Wyborcza 24.09.2014

Spółka Ade Line, do której należy sieć sklepów z wyposażeniem wnętrz Almi Decor złożyła wniosek o upadłość w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu.
Kłopoty popularnej sieci zaczęły się już w 2008 roku. Od początku tego roku wrocławska firma walczyła już o utrzymanie się na rynku. Prezes Ade Line Zbigniew Mrozek postawił na głęboką restrukturyzację i zamykał sklepy. Pracownicy skarżyli się, że są zwalniani bez odprawy i części wypłaty. Spółka prowadziła też rozmowy z inwestorami, które zakończyły się jednak niepowodzeniem.

O problemach właściciela Almi Decor pod koniec maja pisał Jakub Wątor z serwisu Wyborcza.biz. Jeszcze kilkanaście lat temu Almi Decor było synonimem luksusu. Założyli go na początku lat 90. Zbigniew Mrozek i Maria Koszucka. Towary i lokale wyróżniały się artystycznym wystrojem i klimatem. Zatrudniano stylistów wnętrz, a klientów kuszono palącymi się świecami zapachowymi, nastrojową grą świateł i muzyką. W 2007 roku szef firmy zapowiadał wejście na warszawską giełdę. W 2009 roku Ade Line SA, właściciel marki, miało około 40 sklepów Almi Decor i 20 sklepów Flo – również z wystrojem wnętrz. Almi, konkurując z Houseandmore, Home & You czy Cafe Decor, było liderem segmentu artykułów dekoracyjnych.

Rynek wyposażenia wnętrz jest wart w Polsce blisko 12 mld zł. Liderem jest IKEA, kolejny duży gracz to Jysk. Ale znakomita część firm specjalizuje się w jednym wybranym segmencie. I to te firmy mają problemy.

Właściciele Almi Decor szukali inwestora, ale nikt nie chciał wejść w biznes, bo firma jest w konflikcie z poprzednim inwestorem – domem maklerskim IDM.

Konflikt z IDM wynikł m.in. z tego powodu, że Ade Line nie weszło na giełdę (co wcześniej zapowiadali właściciele). W 2012 roku firma miała 1,2 mln zł straty netto przy 95 mln zł przychodu. W połowie 2013 roku zamknięto wszystkie sklepy marki Flo. Teraz ten sam los może spotkać także sklepy pod marką Almi Decor.

  • Autor: Konrad Samula
  • Dodane: 24 września 2014


  • Udostępnij:

Ostatnio dodane

Głosowanie

Czy podoba Ci się nasza nowa strona?

  • Tak (67%, 137 Głosów)
  • Nie (24%, 49 Głosów)
  • Nie mam zdania (9%, 19 Głosów)

Liczba głosów: 205

Loading ... Loading ...

Najczęściej czytane